Delta Gamma Pay Your Per Capita Dues

Awards

  • 1987 – Province 4: Outstanding Achievement Award
  • 1994 – Province 4: Sisterhood Award
  • 1994 – Collumnae Award – At A Distance (Runner-up)
  • 1996 – Province 4: Chapter Award for Excellence
  • 1998 – Province 4: Outstanding Programming Award
  • 2000 – Province 4: Bradley Award of Excellence (chapter)
  • 2000 - Collumnae Award – At A Distance (Runner-up)
  • 2000 – Division 4: Outstanding Alumnae Programming Award
  • 2001 – Foundation Labels for Education Service Project (Top 5)
  • 2002 – Membership Development Programming Award
  • 2004 – At a Distance -  Collumnae Award - Runner Up
  • 2006 – At a Distance -  Collumnae Award - Runner Up
  • 2007 – Alumnae Excellence Award
  • 2008 – Alumnae Excellence Award
  • 2009 – Five Stars to Alumnae Success
  • 2010 – Five Stars to Alumnae Success
  • 2012 – Five Stars to Alumnae Success
  • 2012 – Outstanding Alumnae Chapter Award-Runner Up
  • 2012 – Atlanta Panhellenic Association's Outstanding Alumnae Chapter
  • 2014 – Five Stars to Alumnae Success
  • 2016 – Five Stars to Alumnae Success
  • 2016 – Alumnae Membership Development Award
  • 2016 – Barbara Nussa Boersma Outstanding Technology Award
  • 2016 – Maggie Award for Outstanding Alumnae Newsletter
  • 2016 – Region 3: Award of Excellence
  • 2016 – Region 3: Outstanding Communications
  • 2017 – Atlanta Panhellenic Association's Outstanding Alumnae Chapter Runner Up
  • 2017 – Five Starts to Alumnae Success
  • 2018 –Alumnae Excellence Award - Bronze
  • 2018 – Atlanta Panhellenic Association's Outstanding Alumnae Chapter
  • 2018 – Alumnae Membership Development Award
  • 2018 – Outstanding Alumnae Programming Award - Division 3
  • 2018 – Region 3: Membership Development Award
  • 2018 – Region 3: Outstanding Philanthropy: Fundraising Award
  • 2018 – Region 3: Award of Excellence (Outstanding Chapter)
  • 2018 – #3 Box Tops for Education
  • ​2019 – Alumnae Excellence Award - Bronze
  • 2019 – #2 Box Tops for Education​
  • 2020 – Region 3: Award of Excellence (Outstanding Chapter)
  • 2020 – Outstanding Alumnae Programming Runner-Up - Division 3

NATIONAL AWARDS RECEIVED BY OUR LOCAL ALUMNAE

Anchor Award - presented by the Fraternity to confer special honor upon alumnae members who demonstrate a lifetime of devotion to the Fraternity. The extent and influence of their noteworthy achievement(s) spread across the entire Fraternity, and help advance the Delta Gamma Philosophy. The alumna for whom this award is reserved is a mainstay of the Fraternity and provides reliable support from which all members benefit. Our Anchor Award winner is:

  • 2001 – Patricia Proctor Bradley

Shield Award - recognizes alumnae who have achieved unique and noteworthy distinctions through leadership and verifiable accomplishments in their chosen field of professional expertise. Our Shield Award winners are:

  • 1965 – Carolyn Stuhler Carter*
  • 1977 – Dorothy Wood Felton*
  • 1981 – Georgia Taylor Douglas*

Oxford Award - recognizes the alumna who exemplifies the Delta Gamma philosophy of service to her community through volunteer and philanthropic activities. Our Oxford Award winners are:

  • 1987 – Kathryn Wooster
  • 1992 – Alta Birdsong
  • 2008 – Martha Ann Sander Saunders
  • 2014 – Susan Kay Richardson Royal
  • 2018 – Gayle Breffle Dalton-Smith

Loyalty Award - presented by the Fraternity to alumnae members who demonstrate outstanding service beyond the Cable Award. This award honors an alumna member who demonstrates extraordinary commitment and in appreciation for distinctive dedication to Delta Gamma for at least 10 years after having received the Cable. Her service may be at the international, regional or local level(s).

  • 2017 – Faeverner Beese Kramer*
  • 2018 – Carol O'Connell Harman
  • 2019 – Ruth Ruehl

Cable Award - presented by the Fraternity to recognize alumnae for personal devotion and continued service to the Fraternity.  This is reserved for the alumna who, through her years of serving Delta Gamma, has evidenced unusual loyalty and devotion far beyond normal alumnae participation.  Our Cable Award winners are:

  • 1965 – Deanna Floyd Woodham
  • 1965 – Virginia Player Welch
  • 1969 – Martha Allgood*
  • 1973 – Mary Jean Stewart Daneke*
  • 1973 – Marianne Hollingsworth Lee
  • 1973 – Frieda Lattimer*
  • 1975 – Julie Hoeper*
  • 1975 – Faeverner Beese Kramer*
  • 1977 – Patricia Proctor Bradley
  • 1979 – Margaret Fisher King*
  • 1979 – Margaret Harwick Liptak*
  • 1980 – Jane Schabinger LeFavour*
  • 1980 – Jane Shade Sheahan*
  • 1986 – Doreen Hayward Engle
  • 1986 – Ruth Ruehl
  • 1993 – Marion Hunt Penchansky*
  • 2003 – Carol O’Connell Harman
  • 2003 – Molly Layton Strozier
  • 2004 – Beckham Carver Sawyer
  • 2005 – Blitch Ann Bird
  • 2017 – Jan Pasek
  • 2017 – Joanna Rosenow Shook
  • 2018 – Amber Shaw Bayuk
  • 2019 – Alanna Bronte Montoya
  • 2019 – Lauren Rose Pointer
  • 2020  – Peggy Graab

Catherine Stuart Schmoker Principled Leadership Award - This award is sponsored by James and Helen Catherine (H.K.) Davis Stuart, Kappa-Nebraska to recognize their daughter's commitment to Delta Gamma, her alma mater, her community and her church. The award honors a Delta Gamma alumna who has made, and continues to make, a significant leadership contribution to her community, church, state, nation or world in area of philanthropic service. It is awarded to one individual at Convention.

  • 2018 - Kay Richardson Royal

Outstanding Alumnae Officer - awarded to one alumnae officer in our region (Region 3) at Convention to the officer who has shown exceptional commitment and dedication to her position.

  • 2018 - Lauren Rose Pointer

Outstanding House Corporation Officer - awarded to one house corporation officer in our region (Region 3) at Convention to the officer who has shown exceptional commitment and dedication to her board position.

  • 2020 - Carol O’Connell Harman


LOCAL ATLANTA ALUMNAE AWARDS

Cream Colored Rose Award (previously called Order of the White Flower Award) - for loyalty, generosity, love and devotion to Delta Gamma

  • 1962 – Claire Cannon
  • 1962 – Jane Riccardi
  • 1965 – Margaret Liptak
  • 1966 – Gloria Shelton Baublits
  • 1968 – Anne Paterson
  • 1968 – Patricia Proctor Bradley
  • 1970 – Chris Ascher Evans
  • 1972 – Mary Stewart Daneke
  • 1972 – Marianne Hollingsworth Lee
  • 1973 – Nancy Platter Hendricks
  • 1974 – Marion Hays
  • 1975 – Harriet Anger
  • 1975 – Marianne Hollingsworth Lee
  • 1977 – Margaret Harwick Liptak
  • 1978 – Marilyn Schubert Evans
  • 1978 – Carol Hanner
  • 1991 – Vicki Blandford
  • 1991 – Jeri Hughes
  • 1993 – Barbara Miller
  • 1993 – Anne Rowland
  • 1993 – Beckham Sawyer
  • 1993 – Molly Layton Strozier
  • 1994 – Doreen Engle
  • 1994 – Angela Patterson
  • 1999 – Jennifer Hamilton
  • 1999 – Patricia Proctor Bradley
  • 1999 – Molly Layton Strozier
  • 1999 – Helen Young Gordon
  • 2002 – Helen Young Gordon
  • 2002 – Blitch Anne Bird
  • 2008 – Carol Harman
  • 2008 – Jan Pasek
  • 2011 – Alicia Mintz
  • 2012 – Heather Howdeshell
  • 2012 – Jacque Limonta
  • 2013 – Ruth Ruehl
  • 2015 – Lauren Rose Pointer
  • 2016 – Trisha Rowe Wenger 
  • 2017 – Elise Yancey
  • 2018 – Meredith Bruyere Little
  • 2019 – Jordan Crawford
  • 2019 – Christine Bronikowski
  • 2020 – Mary Almeyda Horn

Stellar Award - for achievement in career or community

  • 2003 – Nancy Jakatis
  • 2007 – Martha Ann Sander Saunders

New Girl in Town - awarded to the notable new member who jumps right in and helps out 

  • 2016 – Megan Spellman
  • 2017 – Christine Bronikowski
  • 2017 – Alex Tenney
  • 2018 – Nina Hill
  • 2018 – Susannah Haisley
  • 2019 – Lindsey LeQuier
  • 2020 – Lauren Lott

Top Box Tops Collectors – awarded to the members who collected the most box tops for a Delta Gamma School for the Blind during the year

  • 2019 - Lauren Rose Pointer (206), Laura Rudge Peterson (120), and Heather Buzzetti (104)
  • 2020 - Lauren Rose Pointer (479), Laura Rudge Peterson (70), and Cindy Sullivan (65)

Outstanding Alumna Service  – award to alumnae that lives our motto to "do good" by serving the blind and visually impaired community through service hours.

  • 2019 - Nancy Staub (139), Kris Carter (99), and Judy Anderton (72)
  • 2020 - Mary Almeyda Horn (80), Judy Anderton (72), and Diana Rugh Johnson (60)


ATLANTA ALUMNAE PANHELLENIC ASSOCIATION (AAPA) AWARDS RECEIVED BY OUR LOCAL ALUMNAE

Carolyn Hester Outstanding Advisor Award - this award, which honors the memory of past AAPA President, Carolyn Hester, recognizes an Alumnae Advisor who has exhibited excellence in service to the community, advising a collegiate chapter.

  • 2018 - Collier Hatchett Collier

Panhellenic Woman of the Year Award - this award honors sorority alumnae who have contributed more than a decade of outstanding service in civic affairs, education, the arts and the Greek community.

  • 1983 - Alta Birdsong
  • 2004 - Faeverner Kramer
  • 2018 - Carol Harman

Faeverner Beese Kramer Loyalty Award - this award, which honors the memory of past AAPA president and Atlanta Delta Gamma president, Faeverner Kramer, recognizes an alumna who has exhibited loyalty through service to her sorority, and to the Greek community, and has shown her dedication for a lifetime. The Atlanta alumnae chapter of Delta Gamma sponsors this award and makes a donation to the recipient's philanthropy. 

  • 2018 – Louise Drane, Sigma Kappa
  • 2019 – Mary Ann Stark, Alpha Omicron Pi
  • org slide image
  • org slide image
  • org slide image
  • org slide image
  • org slide image
  • org slide image
  • org slide image
  • org slide image
  • org slide image
  • org slide image
  • org slide image
  • org slide image
  • org slide image
  • org slide image
  • org slide image
  • org slide image
  • org slide image
  • org slide image
  • org slide image
  • org slide image
  • org slide image
  • org slide image
  • org slide image
  • org slide image
  • org slide image
  • org slide image
  • org slide image
  • org slide image